książki ciekawe i rozwijające

Wielki Post

Granice_laureat_2012Wielki Post – czytania na co dzień. Refleksje i opowieści 
Tytuł oryginału: Lent: The Daily Readings

Tłumaczenie: Anna Jetkowska

Megan McKenna

ISBN: 978-83-924003-8-0
format: 145×205, stron: 240, oprawa: miękka
I Wydanie: 2011 Cena: 34,50,

Wspaniała książka do refleksji i przemyśleń, zawierająca opowiadania i rozważania na czterdzieści dni Wielkiego Postu. Opiera się na codziennych czytaniach z lekcjonarza na ten okres. Skłania do namysłu i zachęca do wysiłku, aby odeprzeć pokusy i wytrwać w dobrych postanowieniach.

„Wzrost nie bierze się z nakładania na siebie jakichś duchowych szat. Wzrost bierze się ze zdejmowania i usuwania, przestawania, nierobienia czegoś i pozwalania sobie, by zejść do sedna albo nawet wpaść w sedno naszej żyjącej istoty.” Linda Hogan, poetka z plemienia Czikasawów cytowana w Listening to the Land

Co, jeśli każdego dnia Wielkiego Postu tracilibyśmy coś z nas samych, aby Opowiadający, Słowo mogło płynąć przez nas z większą wolnością i pewnością? Co zostanie pod koniec tych czterdziestu dni? Czy możemy poddać się opowieści? Czy to zrobimy? Czy zgodzimy się na umniejszanie się? Stratę?

Tajemnicę, jaka stoi za zakończeniem? Całkowite zaufanie Słowu? A co, jeśli nie nadejdzie koniec, póki cały czas nie rozpłynie się w wieczności, we wcieleniu i w zapisie Historii w naszym ciele?

Podobno po przemówieniu wygłoszonym na Dalekim Wschodzie, Thomas Merton opuścił salę ze słowami „Myślę, że po prostu zniknę”. To były jego ostatnie słowa. Wkrótce umarł, porażony prądem przez wentylator pokojowy, a ciało wysłano do domu w Kentucky wojskowym transporterem. Czy ten mnich, który spędził dwadzieścia siedem lat, szukając twarzy i tajemnicy Bożej, znał jakiś sekret? Czyżby zniknął z błyskiem rozbawienia w oczach? Ten Wielki Post pozwoli nam przenieść się z powrotem w ramiona Tego, który stworzył ziemię, by była ogrodem, bezpiecznym domem dla wszystkich ludzi, niebem dla najmniejszych spośród nas.

Jezus, poruszyciel porządków i dusz, na długo zanim został złożony do grobu, pragnął zatracić się w okazywaniu czci Bogu, w cieniu jego Ducha, w woli swego Ojca, w służbie i posłuszeństwie swoim ziemskim towarzyszom i w głębiach historii i czasu. Zniknijmy wraz z Nim i w Nim. Jeśli pójdziemy z Nim na śmierć, zatracając samych siebie w posłuszeństwie i zaufaniu, to i z Nim powstaniemy pierwszego dnia tygodnia, przed świtem…

Megan Mckenna

Pełny tekst Wstępu do książki

Imprimatur